Έγραψε ιστορία ο ΠΑΟΚ

Posted on 2 Δεκέμβριος, 2011 από

0

Ιστορική νίκη και τεράστια πρόκριση στους «32» του Europa League κατάφερε να πάρει ο ΠΑΟΚ, αφού κέρδισε μέσα στην έδρα της την Τότεναμ με 2-1, παίζοντας με 10 παίκτες από το 37ο λεπτό του αγώνα!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» χρειάστηκε να νικήσει και τον Ολλανδό διαιτητή της αναμέτρησης, ο οποίος καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ της Τότεναμ στο πρώτο ημίχρονο -ενώ το σκορ ήταν 0-2- και απέβαλε τον Δημήτρη Σταφυλίδη με απευθείας κόκκινη, με την δικαιολογία πως απέκρουσε την μπάλα πάνω στην γραμμή με το χέρι. Χέρι όμως δεν υπήρχε…

Το ξεκίνημα για τους παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν καταπληκτικό και μόλις στο 6’, όταν ο Γεωργιάδης έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Σαλπιγγίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Τότεναμ. Και ενώ οι φίλαθλοι των «Σπιρουνιών» στο «White Hart Lane» παρακολουθούσαν τους παίκτες της ομάδας τους να… κυνηγούν τις προσπάθειες των αντιπάλων τους, στο 14ο λεπτό «πάγωσαν» για δεύτερη φορά. Ο Γκαρσία με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Γεωργιάδη και αυτός έβγαλε τη δεύτερη ασίστ του στο ματς, αυτή τη φορά για τον Αθανασιάδη, ο οποίος με προβολή έκανε το 2-0.

Οι Λονδρέζοι «μπήκαν» ξανά στο παιχνίδι στο 37’ του αγώνα, με το πέναλτι που μόνο ο διαιτητής του αγώνα κατάφερε να δει και από την στιγμή που ο «δικέφαλος του Βορρά» έμεινε με 10 παίκτες, η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος των γηπεδούχων. Ωστόσο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις και –παρά το ότι κλείστηκαν στα καρέ τους- στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να διαφυλάξουν τη νίκη, που τους στέλνει στους «32» του Europa League.